Przejdź do głównej zawartości

Nawożenie azotowe rzepaku ozimego

Spośród roślin uprawnych rzepak ozimy wykazuje największe zapotrzebowanie na azot, który wpływa na wzrost i rozwój roślin oraz liczbę nasion w łuszczynach. Nawożenie azotem należy rozpocząć wcześnie przed ruszeniem wegetacji, kierując się zasadą, że „azot powinien czekać na rzepak/pszenice, a nie odwrotnie”. 

Nawożenie rzepaku ozimego
Rzepak wykazuje duże zapotrzebowanie na azot. Do uzyskania 1 tony nasion wraz z plonem ubocznym, pobiera około 60 kg N/ha. Zakładając plon 4 t/h rzepak pobiera w przybliżeniu 240 kg N/ha. Biorąc pod uwagę zawartość Nmin w glebie, ilość dostarczonego azotu w postaci nawozów mineralnych będzie niższa, wówczas należy podać roślinom około 190 – 200 kg N/ha Niezależnie od kondycji roślin po okresie zimowego spoczynku, nawozy azotowe na plantacjach rzepaku powinny zostać wysiane szybko, na około 2 tygodnie przed ruszeniem wegetacji.
faza BBCH 30, rzepak ozimy
Faza BBCH 30 -  faza początku wydłużania pędu, brak międzywęźli (rozeta) - rzepak ozimy

I dawka 

Nawożenie azotowe rzepaku ozimego wykonuje się najczęściej w dwóch dawkach. Udział poszczególnych dawek zależy od wielkości planowanego nawożenia w sezonie wegetacyjnym oraz warunków wilgotnościowych. W I dawce stosuje się 60 – 70 % łącznej dawki azotu. Wówczas należy wysiać na rośliny 120 kg N/ha, najlepiej przed lub z początkiem ruszania wiosennej wegetacji. Ważne jest, aby nawożenie azotowe poprzedzić podaniem roślinom siarki w ilości od 50 do100 kg SO3/ha (20 – 40 kg S/ha).

II dawka 
Drugą dawkę azotu w zależności od sytuacji na plantacji rzepaku należy zastosować maksymalnie do 2 tygodni po pierwszej. Warto pamiętać, że zbyt późne podanie azotu roślinom zwiększa ich podatność na wyleganie, opóźnia i wydłuża okres kwitnienia, co w konsekwencji prowadzi do spadku plonu i jakości nasion oraz utrudnia zbiór mechaniczny. Dlatego nawozy azotowe powinny być wysianie nie później niż na 4 tygodnie przed fazą kwitnienia. Najczęściej nawożenie drugą dawką azotu kończy się z połowową marca. W drugim terminie nawożenia stosuje się 30 – 40 % zakładanego nawożenia (60 – 70 kg N/ha).

Skala BBCH - rzepak ozimy
Skala BBCH - rzepak ozimy 

Wybór nawozu
Dokonując wyboru nawozu, należy sięgać po rozwiązania standardowo wykorzystywane przy nawożeniu azotowym. Dostępna na rynku saletra amonowa mająca w składzie dwie formy azotu (amonową i azotanową) idealnie nadaje się do nawożenia rzepaku. Szczególnie na plantacjach z wyraźnymi objawami niedoborów składników pokarmowych forma azotanowa (bezpośrednio dostępna dla rośliny) szybko zregeneruje i zaspokoi ich zapotrzebowanie na azot po okresie spoczynku zimowego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nawożenie azotowe pszenicy ozimej

Nawożenie azotowe bezpośrednio wpływa na plon zbóż ozimych. Od wielkości i momentu zastosowania azotu, zależy liczba źdźbeł a co za tym idzie, również liczba kłosów. Nawożenie azotem należy rozpocząć wcześnie, przed ruszeniem wegetacji, kierując się zasadą, że „azot powinien czekać na rzepak/pszenice, a nie odwrotnie”. Nawożenie pszenicy ozimej Do uzyskania 1 tony ziarna jakościowego, pszenica ozima wraz z odpowiednią ilością słomy, w trakcie sezonu wegetacyjnego, pobiera od 28 – 32 kg N/ha. Zakładając plon 7-8 t/ha pszenica pobiera w przybliżeniu od 210 do 240 kg N/ha (7 t/ha x 30 kg N/ha). Nie oznacza to jednak, że należy dostarczyć roślinom aż tak dużej ilości azotu. Planując nawożenie należy brać pod uwagę Nmin (azot mineralny) w glebie, dostępny dla rośliny przez cały okres wegetacji. W zależności od żyzności gleby, temperatury oraz wilgotności, mineralizacji ulega od 40 – 60 kg N/ha. Jeśli przyjmuję się, że w glebie jest 60 kg N/ha to ilość azotu, którą należy dostarczyć rośli