Przejdź do głównej zawartości

Choroby pszenicy ozimej

Pszenica ozima może być narażona na infekcję wielu patogenów chorób grzybowych w całym okresie wegetacyjnym, skutkujących obniżeniem plonu oraz jakości ziarna. Wybrane choroby grzybowe mogą infekować w różny sposób oraz porażać różne części roślin (źdźbła, liście, kłosy). Do najważniejszych chorób grzybowych pszenicy ozimej należą: DTR (brunatna plamistość liści), rdze, septorioza paskowana liści, fuzarioza kłosów, łamliwość źdźbła zbóż i traw oraz mączniak prawdziwy zbóż i traw.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw
Sprawcą choroby jest grzyb Blumeria graminis. Patogen rozwija się na powierzchni roślin, pobierając składniki pokarmowe z komórek skórki rośliny. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować już jesienią, szczególnie w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Charakterystyczny biały nalot grzybni z drobnymi czarnymi plamami pojawia się na liściach, pochwach liściowych, a także na źdźbłach. Silne porażenie tej choroby może skutkować przedwczesnym zasychaniem roślin a w konsekwencji całych roślin. Straty w plonie wywołane działaniem tej choroby mogą dochodzić do 20%. Warunkami sprzyjającymi rozwojowi mączniaka prawdziwego to temperatura 5 – 30oC, wysoka wilgotność powietrza, lecz brak deszczu. Zbyt gęsty siew, wysokie dawki nawożenia azotowego również zwiększają ryzyko pojawienia się choroby w łanie pszenicy ozimej. W zwalczaniu mączniaka prawdziwego stosuje się zazwyczaj substancje aktywne z grupy morfolin (fenpropidyna, fenpropimorf), równie dobrze radzi sobie proquinazid oraz cyflufenamid. 

Brunatna plamistość liści (DTR)
Brunatna plamistość liści powodowana jest przez grzyb Pyrenophora tritici-repentis. Pierwszymi objawami są owalne małe plamy koloru żółtego z punktem pośrodku, widoczne na dolnych liściach rośliny. Na starszych liściach plamy łączą się, brunatnieją, a w konsekwencji zasychają. Patogen przenosi się z resztkami pożniwnymi, wiatrem i materiałem siewnym. Rozwojowi choroby sprzyja również siew zbóż w monokulturze. Brunatna plamistość liści może zredukować plon pszenicy ozimej o 10 – 35%. W zwalczaniu chemicznym stosuje się m.in. substancje aktywne z grupy strobiluryn (azoksystrobinę, pikoksystrobine, fluoksastrobię), triazole (epoksykonazol, protiokonazol, cyprokonazol) oraz coraz częściej karboksyamid (fluksapyroksad, benzovindiflupyr, fluopyram, biksafen). 

Łamliwość źdźbła zbóż i traw 
Wywoływana jest przez grzyb Oculimacula yallundae. Patogen zimuje w resztkach pożniwnych, natomiast grzybnia rozwija się i żyje w źdźbłach aż do momentu rozkładu słomy. Na grzybni tworzą się zarodniki infekujące siewki zbóż. Choroba charakteryzuje się długim czasem utajonego rozwoju. W warunkach ciepłej i wilgotnej wiosny grzyb przerasta kolejno pochwy liściowe, a następnie niezdrewniałe jeszcze źdźbło w dolnej części. Początkowymi objawami choroby są owalne, wydłużone jasnobrunatne plamy z brązową rozmytą obwódką. W centralnej części plam widoczne są ciemne punkty, sploty grzybni. Silne porażenie skutkuje zniszczeniem tkanki przewodzącej źdźbła, co uniemożliwia przewodzenie wody oraz składników pokarmowych, wskutek czego w późniejszych fazach wzrostu pszenicy można zaobserwować charakterystyczne bielenie kłosów. Choroba zwiększa podatność roślin na wyleganie wskutek łamania się źdźbeł w różnych kierunkach. W zwalczaniu choroby dobrze sprawdzają się substancje aktywne takie jak: cyprodynil, protiokonazol, prochloraz, metrafenon, boskalid. 

Rdze zbóż 
  • Rdza brunatna - Sprawcą choroby jest grzyb Puccinia rekondita. Patogen może powodować 20 – 50% straty w plonie. Choroba może pojawiać się we wszystkich stadiach rozwojowych pszenicy, a pierwsze objawy widoczne są na początku krzewienia. Zmiany chorobowe w postaci rdzawobrunatnych, podłużnych plam widoczne są na górnej stronie liści. Silny rozwój choroby powoduje żółknięcie, zasychanie a w konsekwencji zamieranie liści. Choroba przenoszona jest z resztkami pożniwnymi oraz przez wiatr i deszcz.
  • Rdza żółta -  Wywoływana jest przez grzyb Puccinia striiformis. Objawy choroby w postaci żółtych i pomarańczowych zarodników, występujących na liściach można zaobserwować najczęściej w maju i czerwcu. Charakterystycznym objawem są również silne skupiska choroby w łanie tzw. gniazda. Straty w plonie pszenicy zarażonej rdzą mogą sięgać nawet 70%. Wczesny wysiew, duże nasilenie rdzy w roku poprzednim oraz uprawa odmian podatnych sprzyja rozwojowi choroby.
Fungicydy, w skład których wchodzą: cyprokonazol, epoksykonazol, tebukonazol azoksystrobina oraz pikoksystrobina skutecznie zwalczają rdze zbóż.

Septorioza paskowana liści 
Powodowana przez grzyb Mycosphaerella graminicola. Pierwszymi objawami choroby są owalne lub wydłużone, jasnozielone plamy, które z czasem staja się jasnobrunatne. Na plamach między nerwami liści można zaobserwować czarne punkty (piknadia). Grzyb infekuje głównie liście, ale zmiany chorobowe występują również na pochwach liściowych oraz źdźbłach. W trakcie trwania sezonu wegetacyjnego choroba przenosi się z dolnych liści na górne. Źródłem infekcji są resztki pożniwne. Choroba poraża łan pszenicy poprzez krople deszcz i rozwija się w szerokim zakresie temperatur i przy wysokiej wilgotności powietrza. Chemiczne metody zwalczania septoriozy paskowanej liści opierają się na stosowaniu: protiokonazolu, cyprodynilu, boskalidu, biksafenu oraz tebukonazolu. 

Fuzarioza kłosów 
Sprawcą choroby są grzyby z rodzaju Fusarium (F. avenaceum, F. culmorum, F. equiseti, F. graminearum, F. poae). Choroba stanowi duże zagrożenie dla wielu zbóż, szczególne dla pszenicy. Powoduje straty w plonie 5 – 60% oraz pogorszenie jakości ziarna. Ziarno zainfekowane przez chorobę stanowi źródło silnie trujących dla ludzi i zwierzą mikotoksyn. Pierwsze objawy fuzariozy kłosów pojawiają się w fazie dojrzałości mlecznej w postaci białoróżowych plam. W sytuacji wysokiej presji choroby następuje całkowite bielenie kłosa. Zainfekowane ziarno staje się pomarszczone, różowe i niezdolne do kiełkowania. Fuzarioza kłosów przenoszona jest przez resztki pożniwne wiatr i deszcz oraz materiał siewny. W zwalczaniu choroby przeważnie stosuje się substancje aktywne z grupy triazolów. Najlepsze efekty daje połączenie dwóch substancji z tej grupy chemicznej np. tebukonazolu z metkonazolem, wysoka skuteczność ochrony gwarantuje również połączenie tebukonazolu z prochlorazem. Ważne jest, by zabieg ochrony w przypadku fuzariozy kłosów wykonać w fazie kwitnienia pszenicy. 

Komentarze

  1. Bardzo ważne jest nie tylko nawożenie, ale trzeba też zadbac o środki ochrony rozlim przed szkodnikami, zarazami. jestem ciekawa jakie zboża sa najczęściej teraz uprawiane, a czytałam o tym na stronie https://wiesci.waw.pl/uprawy-zboza-polsce-ktorych-gatunkow-uprawia-sie-u-nas-najwiecej/ i czy rzeczywiście to prawda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety takie chory występują i musimy być przygotowanie również na straty części plonów. Ja również na stronie https://sadeczanin.info/gospodarka/chwasty-najczesciej-wystepujace-w-zbozach-i-skuteczne-metody-ich-zwalczania czytałem o tym jak zwalczać chwasty, które również często pojawiają się w zbożach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czym jest index NDVI i jak może pomóc rolnikowi?

W precyzyjnym rolnictwie często mówi się o wykorzystaniu różnych wskaźników wegetacji, najpopularniejszym bezwzględnie jest NDVI. Używa się go do monitorowania pól i upraw za pomocą zdjęć satelitarnych. Postaramy się, w prosty sposób wyjaśnić czym jest ów indeks i jak używać go do analizy w terenie. Wskaźnik NDVI to wskaźnik zdrowia rośliny na podstawie tego, jak roślina odbija fale światła. Przykładowo dla ludzkiego oka roślina jest zielona, ponieważ barwnik chlorofilowy w niej zawarty odbija zielone fale, a pochłania czerwone fale, co skutkuje fotosyntezą – roślina rośnie i się rozwija. Struktura komórkowa rośliny odzwierciedla fale bliskiej podczerwieni. Tak więc zdrowa roślina, ta z dużą ilością chlorofilu i dobrą strukturą komórkową, aktywnie pochłania światło czerwone i odbija w pobliżu podczerwieni, dokładnie odwrotnie dzieje się z rośliną chorą. Przykładowy wynik NDVI Aby dowiedzieć się, jaka jest kondycja roślin, musimy porównać wartości pochłanianego światła czerwone...

Nawożenie azotowe pszenicy ozimej

Nawożenie azotowe bezpośrednio wpływa na plon zbóż ozimych. Od wielkości i momentu zastosowania azotu, zależy liczba źdźbeł a co za tym idzie, również liczba kłosów. Nawożenie azotem należy rozpocząć wcześnie, przed ruszeniem wegetacji, kierując się zasadą, że „azot powinien czekać na rzepak/pszenice, a nie odwrotnie”. Nawożenie pszenicy ozimej Do uzyskania 1 tony ziarna jakościowego, pszenica ozima wraz z odpowiednią ilością słomy, w trakcie sezonu wegetacyjnego, pobiera od 28 – 32 kg N/ha. Zakładając plon 7-8 t/ha pszenica pobiera w przybliżeniu od 210 do 240 kg N/ha (7 t/ha x 30 kg N/ha). Nie oznacza to jednak, że należy dostarczyć roślinom aż tak dużej ilości azotu. Planując nawożenie należy brać pod uwagę Nmin (azot mineralny) w glebie, dostępny dla rośliny przez cały okres wegetacji. W zależności od żyzności gleby, temperatury oraz wilgotności, mineralizacji ulega od 40 – 60 kg N/ha. Jeśli przyjmuję się, że w glebie jest 60 kg N/ha to ilość azotu, którą należy dostarczyć rośli...