Przejdź do głównej zawartości

Czym jest index NDVI i jak może pomóc rolnikowi?

W precyzyjnym rolnictwie często mówi się o wykorzystaniu różnych wskaźników wegetacji, najpopularniejszym bezwzględnie jest NDVI. Używa się go do monitorowania pól i upraw za pomocą zdjęć satelitarnych. Postaramy się, w prosty sposób wyjaśnić czym jest ów indeks i jak używać go do analizy w terenie.

Wskaźnik NDVI to wskaźnik zdrowia rośliny na podstawie tego, jak roślina odbija fale światła. Przykładowo dla ludzkiego oka roślina jest zielona, ponieważ barwnik chlorofilowy w niej zawarty odbija zielone fale, a pochłania czerwone fale, co skutkuje fotosyntezą – roślina rośnie i się rozwija. Struktura komórkowa rośliny odzwierciedla fale bliskiej podczerwieni. Tak więc zdrowa roślina, ta z dużą ilością chlorofilu i dobrą strukturą komórkową, aktywnie pochłania światło czerwone i odbija w pobliżu podczerwieni, dokładnie odwrotnie dzieje się z rośliną chorą.

Przykładowy wynik NDVI
Przykładowy wynik NDVI
Aby dowiedzieć się, jaka jest kondycja roślin, musimy porównać wartości pochłanianego światła czerwonego i odbitego światła podczerwonego. Do tego służy index NDVI. Oblicza się go za pomocą wzoru.
Wartość wskaźnika NDVI wyrażana jest od -1 do 1, gdzie wartości od -1 do 0 odpowiadają powierzchniom takim jak śnieg, woda, piasek, kamienie i obiekty infrastruktury, takie jak drogi i domy. Natomiast dla roślin wartości NDVI wynoszą od 0 do 1.

Wartość NDVI może nam określić stan rośliny na różnych etapach jej wzrostu, ale trzeba odpowiednio interpretować wyniki.
Wartości NDVI w przedziałach:
  • Mniej niż 0,15 – odpowiada zaoranej glebie bez roślinności,
  • 0,15 – 0,2 – może oznaczać, że rośliny zaczęły zimować we wczesnej fazie fenologicznej, przed krzewieniem,
  • 0,2 – 0,3 – może oznaczać, że rośliny weszły w fazę krzewienia i wznowiły wegetację,
  • 0,3 – 0,5 – może oznaczać, że rośliny rozwijają się prawidłowo, ale również można przypuszczać, że zaczęły zimować na późnym etapie fenologicznym, więc interpretacja zależy od momentu zrobienia zdjęcia satelitarnego,
  • Powyżej 0,5 – to bardzo wysoki poziom, jeśli jesteśmy w okresie zimy, to jest to powód, dla którego warto odwiedzić ten kawałek pola i sprawdzić co się dzieje z roślinami.
Każda wartość NDVI powinna być interpretowana na podstawie warunków pogodowe, jakie panują na zewnątrz, rodzaj uprawy (nie każda roślina jest tak samo „zielona”) oraz w odniesieniu o poprzednie wartości.

W trakcie sezonu wskaźnik NDVI pomaga zrozumieć, w jaki sposób rośliny sie rozwijają. Jeśli wartości indeksu są od średnich do wysokich (0,5-0,85), najprawdopodobniej nie ma większych problemów w tej części pola. Jeśli wskaźnik jest niski, prawdopodobnie występują określone problemy, takie jak brak wilgoci lub składników odżywczych. Lepiej samemu sprawdzić tę część pola. Na podstawie wskaźnika NDVI możemy zaplanować dawkę nawozu azotowego. Można również zaplanować nawozy fosforowe i potasowe. Pod koniec sezonu wskaźnik NDVI może określać części pola, które są gotowe do zbiorów – im niższy wskaźnik, tym bliżej etapu dojrzewania rośliny.

Nasza firma ciągle przeprowadza eksperymenty związane ze wskaźnikiem NDVI, modyfikujemy i sprawdzamy wyniki w celu zapewnienia jeszcze lepszej jakości odczytów niż czyste NDVI, np. ulepszamy wskażnik w taki sposób aby eliminować błędy wprowadzane przez chmury i cienie jakie mogą pojawić się na zdjęciach satelitarnych. Wyniki naszych badań są bardzo obiecujące, dlatego uruchomiliśmy usługę RSP, w której każdy rolnik może zgłosić swoje pole i otrzymać szczegółowe informacje na temat stanu swojego pola na przestrzeni całego roku. Interpretacje wyników podlegają szczegółowej analizie naszych agronomów, w rezultacie rolnik otrzymuje pełen pakiet wiedzy. Odwiedź naszą stronę i dowiedz się więcej www.raportstanupola.pl

Komentarze

  1. Ciekawy artykuł, i myśle że to bardzo ważne dla rolników. Ja w zeszłym roku przeprowadziłam się na gospodarkę, gdzie mąż mieszka. uczę się wszystkiego, czytam właśnie takie wpisy jak ten https://injit.pl/najpowszechniejsze-chwasty-na-polskich-polach-jak-z-nimi-walczyc/ chce pomagac mężowi.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nawożenie azotowe pszenicy ozimej

Nawożenie azotowe bezpośrednio wpływa na plon zbóż ozimych. Od wielkości i momentu zastosowania azotu, zależy liczba źdźbeł a co za tym idzie, również liczba kłosów. Nawożenie azotem należy rozpocząć wcześnie, przed ruszeniem wegetacji, kierując się zasadą, że „azot powinien czekać na rzepak/pszenice, a nie odwrotnie”. Nawożenie pszenicy ozimej Do uzyskania 1 tony ziarna jakościowego, pszenica ozima wraz z odpowiednią ilością słomy, w trakcie sezonu wegetacyjnego, pobiera od 28 – 32 kg N/ha. Zakładając plon 7-8 t/ha pszenica pobiera w przybliżeniu od 210 do 240 kg N/ha (7 t/ha x 30 kg N/ha). Nie oznacza to jednak, że należy dostarczyć roślinom aż tak dużej ilości azotu. Planując nawożenie należy brać pod uwagę Nmin (azot mineralny) w glebie, dostępny dla rośliny przez cały okres wegetacji. W zależności od żyzności gleby, temperatury oraz wilgotności, mineralizacji ulega od 40 – 60 kg N/ha. Jeśli przyjmuję się, że w glebie jest 60 kg N/ha to ilość azotu, którą należy dostarczyć rośli